Vigtigt win i topkampen.
Ålborg gæstede i dag Vejen for at få afklaret, hvem der skal komme tættere på toppen i 1. division.
For hjemmeholdet Vejen var der kun en ting som talte, nemlig en SEJR.
Vejen kom ud og satte sig hårdt på 1. periode og ledte an med fastbreak, gode holdpræstationer og individuelle præstationer. Vi ender med at score imponerende 35 point og samtidig holde Ålborg på 16 point.
Vejen er på vej.
2. Quarter strammer Ålborg op, og løsningerne for Vejen er ikke helt så simple og hjemmeholdet skal knokle lidt mere for at finde kurven end tidligere. Pausestillingen er 51-38. Vi er stadig i kontrol.
3. og 4. Quarter er præget af Ålborgs jagt og Vejens forsvar for at få sejren hjem. Det giver udfordringer, og Ålborg er meget tæt på og kun nede med 3 til sidst. Alligevel lukker Vejen kampen til sidst, med vigtigt satte point, og dermed ender sejren til hjemmeholdet 86-80.
Der er rigtig mange positive elementer at tage med fra kampen i dag:
– vi har nu slået et af de andre tophold i turneringen.
– vi har nu slået et af de andre tophold i turneringen.
– vi fordeler pointene godt.
– det er et hold, og de står sammen som et hold.
Kampens topscorere blev:
Yogev Levy 20 p
Kasper Serritzlew 18 p
Johnell Smith 18 p
Oliver Anderen 11 p
Næste hjemmekamp den 24. februar bliver et drama – der kommer Bjerringbro på besøg. Vi opfordrer alle til at komme og hjælpe herrerne mod en sejr der også.
1-2-3 Vejen